Eiropas daudzbērnu ģimeņu konfederācijas ELFAC paziņojums par daudzbērnu ģimenēm Eiropā un COVID-19

Šajās dienās daudzbērnu ģimenes, kuras redzētas cīnoties par ikdienas dzīvi, ir sildījušas daudzu cilvēku sirdis. Un tomēr aiz spēka un radošuma, ko demonstrē ģimenes, kurās ir vairāk nekā trīs bērni, slēpjas virkne grūtību, kuras sabiedrība nezina:

- neiecietības gadījumi ir reģistrēti Vācijā, kur ģimenēm lūgts uzrādīt “sertifikātu”, lai varētu veikt iepirkšanos “īpaši lielos apjomos” bez aizdomām par to izmantošanu;

- Spānijā tēvam tika uzlikts naudas sods par braucienu ar dēlu ar automašīnu, lai iepirktos 8 bērnu ģimenei, diviem vecvecākiem un vecmāmiņai (vienā automašīnā bija aizliegts pārvadāt vairāk par 1 cilvēku);

- Latvijā privātajam uzņēmumam Samsung nācās iejaukties, lai daļa daudzbērnu ģimeņu bērnu varētu mājās iegūt planšetdatoru e-nodarbībām, palīdzot valdībai atrisināt problēmu visiem skolēniem; šo problēmu izvirzīja arī Itālijas daudzbērnu ģimeņu asociācija un pat Igaunija, kurai ir vadošā pozīcija datorizācijā. Daudzām daudzbērnu ģimenēm ir tikai viens vai divi datori, kas nav pietiekami, piemēram, pieciem bērniem.

Šie ir tikai daži daudzu ģimeņu dzīves piemēri COVID19 laikā Eiropā, kur saskaņā ar Eurostat datiem 1/3 bērnu dzīvo vismaz ar diviem brāļiem un māsām.

“Mēs uztraucamies,” saka Regina Maroncelli, ELFAC, Eiropas Daudzbērnu ģimeņu konfederācijas prezidente, “jo pat šajā ārkārtas situācijā ģimenes ar vairāk bērniem turpina tikt sodītas un ignorētas, pievienojot negodīgumu un grūtības jau tā samērā sarežģītajā situācijā, kam varētu būt ļoti nopietnas sekas arī no ekonomikas viedokļa. ”

Tāpēc 25 Eiropas Daudzbērnu ģimeņu konfederācijas ELFAC pārstāvētās asociācijas no 23 Eiropas valstīm:

1. Aicina Eiropas Komisiju, komisāri Ursulu van der Lejenu un Demogrāfijas biroja viceprezidentu Dubravka Suica paātrināt un padziļināt diskusiju par “bērna garantiju”.

2. Aicina valstis ienākumu atbalsta pasākumos vienmēr ņemt vērā ģimenes locekļu skaitu un nodrošināt tiesības uz izglītību.

3. Aicina vietējās un valstu valdības izveidot un / vai stiprināt ģimenes kartes kā instrumentu, kas atbalsta ģimenes un ekonomikas atveseļošanos, un sadarboties, lai izveidotu Eiropas daudzbērnu ģimenes karti.

“Ir svarīgi, lai iestādes uzklausītu ģimeņu viedokli un iesaistītu ģimeņu asociācijas nepieciešamo un noderīgo pasākumu izstrādē ārkārtas situācijas pārvarēšanai. Ģimenes un bērnu atbalsts ir būtisks ieguldījums nākotnē, kas mūs sagaida pēc koronavīrusa. ”

ELFAC prezidente Regīna Maroncelli, 2020. gada 2. aprīlis.

Paziņojums angļu valodā: https://www.elfac.org/elfac-statement-on-the-occasion-of-the-covid-19-pandemic-in-europe-and-large-families/

Foto izmantota no ELFAC ziņas avota.

Ungārijas starptautiskā balva Latvijai Par ieguldīto darbu ģimeņu labā

Ungārijas starptautiska balva Latvijai Par ieguldīto darbu ģimeņu labā

Ungārijas nacionālā daudzbērnu ģimeņu biedrība  (Nagycsaládosok Országos Egyesülete – NOE – ungāru valodā) 2016.gada 25.novembrī Ungārijas galvaspilsētā Budapeštā rīkoja  Starptautisku Daudzbērnu ģimeņu balvu pasniegšanas ceremoniju (Vairāk informācijas par ceremoniju: http://noe.hu/hirek/nemzetkozi_dijatado).

Tika pasniegta Eiropas daudzbērnu ģimeņu konfederācijas ELFAC (http://www.elfac.org/about-us/members/) balva “Eiropas daudzbērnu ģimene 2016” György Tamás Papp un Dorottya Élő 11 bērnu ģimenei no Ungārijas. Šajā ceremonijā NOE pasniedza arī savas organizācijas divas starptautiskās balvas Par lielu ieguldīto darbu ģimeņu labā. Tās tika piešķirtas :

Ignacio Socias - Ģimenes attīstības starptautiskās federācijas IFFD Komunikācijas un starptautisko attiecību direktoram un

Leonīdam Muceniekam – Latvijas Daudzbērnu ģimeņu biedrību apvienības priekšsēdētājam.  

Leonīds Mucenieks pateicās  NOE par šo novērtējumu un apbalvojumu, kas faktiski nācis pateicoties 20 gadu sadarbībai ar NOE un kas ļāvis ar labo Eiropas pieredzi ģimenes un demogrāfiskās politikas jomā iepazīstināt arī Latvijas politiķus, atbildīgās amatpersonas un censties to iekļaut valdības Rīcības plānos un likumdošanā. Diemžēl Latvijas daudzbērnu ģimeņu biedrību apvienības (Apvienības) 25 darbības gados uz Latviju ir izdevies pārnest ļoti mazu daļiņu no labās ārvalstu pieredzes. Paša pirmā Latvijas valdības ģimenes politikas dokumenta nosaukums - Koncepcija "Valsts ģimenes politika" 2002.gadā bija pārņemts no Ungārijas valdības dokumenta, taču tās izpildes rīcības plāni, atšķirībā no Ungārijas būtiskos uzdevumos Latvijā, nepildījās un tika bremzēti. Tas pats diemžēl tagad notiek arī ar Ģimenes valsts politikas pamatnostādņu 2011.–2017.gadam rīcības plāniem un jau ir skaidrs, ka šīs labās pēcsatura Pamatnostādnes diemžēl netiks realizētas dzīvē līdz 2017.gadam.

Redzot, ka Latvijas valdība savā darbā tomēr nospraudusi uzdevumu veidot valsti par Ģimenēm draudzīgāko un pašlaik visi Latvijā tiek aicināti gatavoties Latvijas valsts simtgadei, mūsu Apvienība savā 25. darbības gada 12.augustā Rīgā sarīkoja starptautisku konferenci "No ģimenei draudzīgas pašvaldības uz ģimenei draudzīgu valsti" (http://www.ldgbapvieniba.lv/konferences), atvedot uz Latviju Eiropas valstu labo pieredzi. Ja ārvalstu konferences dalībnieki man jau ir pateikušies par vērtīgo konferences informāciju, ko viņi centīsies pārņemt savās valstīs, un pateicībā par to ir arī šis NOE novērtējums un apbalvojums, tad no Latvijas valdības, Saeimas un pašvaldībām es vēl nejūtu vēlmi aktīvi pārņemt konferencē iegūto un aktīvāk virzīties uz Ģimenei draudzīgu valsti. Tāpēc laikam arī mūsu organizācijas 25 gadu darbu un ieguldījumu Latvijā necenšas pamanīt un novērtēt.

Tāpēc liels paldies NOE un klātesošajai Ungārijas Cilvēkresursu ministrijas valsts ministrei Katalin Novák par  mūsu organizācijas darba novērtējumu un uzaicinājusi piedalīties 2. Budapeštas demogrāfiskajā forumā, kurš iecerēts 2017.gada maijā un kurā būs iespēja iepazīties ar jauniem sasniegumiem demogrāfiskās un ģimenes politikas jomā. Ļoti gribas, lai Latvijas valdība aktīvāk interesētos par sasniegumiem, par kuriem regulāri informējam, censtos tos pārņemt un realizēt dzīvē, lai ātrāk kļūtu par Ģimenēm draudzīgāko valsti

Vairāk informācijas: http://csalad.mandiner.hu/cikk/20161125_elismereseket_adott_at_a_noe_es_az_europai_nagycsaladosok_szovetsege_budapesten

Fotogalerija: http://www.noe.hu/galeria/fot%C3%B3k/2016/nemzetkozi_nagycsalados_dijatado_budapest_november_25